e
Kaskaderstwo czyli jak nakręcić dobry stunt movie...

Po pierwsze - musicie się zaopatrzyć w odpowiednie programy, niech będzie Fraps do nagrywania i Windows Movie Maker 2 do obróbki. Programy można ściągnąć z [url]http://www.fraps.com[/url], a Movie Makera z min. [url]http://www.microsoft.com[/url], powinien on być też z Windowsem XP.

Fraps jest banalny w obsłudze wystarczy go włączyć... A następnie uruchomić GTA. Nagranie zaczynamy klawiszem (domyślnie) F9 i nim też kończymy.
Teraz powinniśmy zmniejszyć rozdzielczość do 640x480x16 (lub 32), dzięki temu filmy są mniejsze i nie przycinają.
Formalności są za nami, teraz wypadało, by powiedzieć kilka słów ogólnych, czyli: jeżeli robimy film musimy mieć do tego chęć, musimy być cierpliwi i nie możemy oddawać byle czego, np. film w którym są same beczki autem nie jest fajny... Nie może on też być za długi, góra 3-4 min i bardzo ważna jest muzyka! Jeżeli film będzie miał disco-polo to się nikomu nie będzie podobał, nie bierzcie też polskiego hip-hop''u, rap jak najbardziej, ale w wykonaniu 2pac''a i innych artystów lat 90-tych. Poza tym rock też może być oraz jakieś szybkie kawałki.
Teraz przejdźmy do tricków.

Można je robić wszystkim! Nawet łodzią czy helikopterem. Tylko trzeba wiedzieć, co chcemy zrobić i musimy pamiętać żeby nie spaść z motoru, nie dachować autem i nie rozbić się samolotem, a potem dać tego na film!

Tutaj opiszę, czym można robić stunty:

Motory: najczęściej jest to NRG-500. Motocyklami można robić: pospolite flipy (nie radzę wypełniać filmu flip''ami), można także wskakiwać na budynki... Ale jak wystarczą krawężnikiżywopłoty, rozpędzamy się, lekko unosimy przednie koło i próbujemy aż wlecimy na budynek... Oczywiście można użyć lawety (Packer). Motorem można też odbijać sie o różnorakie rzeczy, np. drzewo, jeżeli nam się uda odbić i szybko w powietrzu obrócić kilka razy to możemy to dać do filmu.
Auta: beczki, flipy (obrót do tyłu w powietrzu), różnorakie 360760...
Poza tym można kombinować zrobić coś fajnego... (Liczy się wyobraźnia)
Łodzie: wysokie odbicie się o czegoś w powietrzu... Mało dostępnych funkcji, jw. Wyobraźnia.
Helikoptery: obroty i salta nad ziemią i lądowanie...
Samoloty: lot do góry nogami AT-400, beczki, przelecenie pod mostem (Hydrą), i różnorakie wyczynowe loty.


Tricków jest cała masa, tutaj na pewno nie ma ich wszystkich, ale są te, których najczęściej używamy.
Teraz, gdy mamy tricki trzeba się zabrać za montaż... Włączamy movie maker''a (możemy się zapoznać z jego info, ale program jest trywialny w obsłudze więc nie widzę potrzeby).
Wszystko rzucamy do kolekcji, a później na oś czasu. Dajemy po drodze napisy, przejścia i wklejamy muzykę. Następnie zapisujemy...
Klikamy na "zapisz na moim komputerze" i wybieramy miejsce, gdzie zapisać, a następnie ile mniej więcej film będzie zajmował (im mniej ty gorsza jakość!)... Gdy już to zrobimy, klikamy dalejzapis i czekamy aż nasz film się zapisze... Jeżeli się nie będzie chciał zapisać to znaczy, że mamy za mało: pamięci wirtualnej, albo za mało mega na dysku...